golge-ogretmen

Gölge öğretmenlik –  “Yokmuş gibi görünerek “ büyük değer var etmek”

  • Çocuk gelişimi veya öğretmenlik alanında temel eğitiminiz var ise…
  • Çocuklarla birebir çalışmayı, onların hayatında gözle görülür fark yaratmayı seviyorsanız…
  • Masa başında olmak yerine aktif ve hareketli bir iş günü geçirmeyi tercih ederim diyorsanız…
  • Gölge öğretmenlik sizin için uygun seçenek olabilir .

2021  Gölge Öğretmen Eğitim  Programı Temas Yaz Kampı içinde uygulamalı olarak verilecektir.

2022 Gölge Öğretmen Eğitim Programı:

Güncel tarihler için bizimle iletişime geçiniz.

İş imkanları ve uzmanlık eğitimi ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen (212) 258 46 80 veya (530) 500 12 83’den Fusun Tabaklar ile iletişime geçiniz.

Ülkemizde yeni yeni başlamakla birlikte birlikte “Gölge Öğretmenlik” mesleği yurtdışında, özellikle Amerika’da ve Kanada’da yaygın olarak uygulanmaktadır. Temas  Çocuk Merkezi Gölge Öğretmen Eğitim Programı içeriği uluslararası kabul görmüş temel teorik ve klinik bilgilerin yanı sıra Türkiye’ye özgü bilimsel çalışmalar, uygulamalar ve uzman eğitmenlerin 20 yılı aşkın deneyimleri ile zenginleştirilmiş olup katılımcılara ilk kez bu alanda aktif eğitim alma imkanı sağlamaktadır.

Gölge öğretmen kimdir ?

Alternatif gelişen çocukların okul hayatına ve günlük sosyal hayata daha verimli biçimde katılmasına aracılık eden,  çocuğun gelişim hedefleri doğrultusunda ilerlemesine destek olan ama bunu çocuğa hissettirmeden geri planda kalıyormuş gibi görünerek yapan bir profesyonel, çocuğun “bireysel destek uzmanı”dır.

Gölge öğretmen çocuk adına  çocuğun yapması gerekenleri yapacak bir bakıcı değildir. Ama sadece bir gözlemci ve denetçi olarak da kalamaz. Gerekli durumlarda müdahele etmek ama bunun dışında çocuğu bağımsızlaştırıcı öğretimleri yapmak ve kendi ayakları üzerinde gittikçe daha çok durabilmesi için kendisini geri plana çekerek çocuğun gelişimini desteklemek gölge öğretmenliğin “ince ayarı” nı oluşturur.

Gölge öğretmen kimlerle çalışır ? Ne yapar, ne yapmaz?

Dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, otizm spektrumu, duyu bütünleme zorlukları veya yaygın gelişim bozukluğu gibi gelişimsel zorluklar yaşayan ancak bir yetişkinin doğru şekilde yönlendirmesi ile yaşıtları ile aynı ortamda okula gidebilecek ve sosyal hayata dahil olabilecek bir çocuğa kılavuzluk etmek ; çocuğun sınıfta lider öğretmeni takip edebilmesi ve öğretimin verimli olması için belirli sınırlar dahilinde destek sağlamak, çocuğun teneffüste arkadaşları ile olduğu sırada sosyalleşebilmesi için onun inisiyatif geliştirebilmesine katkıda bulunacak şekilde yaşıtları ile iletişimine aracılık etmek, okul dışı günlük yaşamında aşamalı olarak bağımsızlaşabilmesine katkıda bulunmak  bir gölge öğretmenin ana görevleri arasında yer alır.

Ayrıca gölge öğretmenler fiziksel engelli çocuklar ile de çalışabilir. Eşlik ettiği çocuğun günlük hayata ve okula entegrasyonu için yeterli ve doğru sınırlarda fiziksel destek sağlamanın yanı sıra sosyal /duygusal gelişimine destek olur ve  fiziksel engelin onun  kişilik oluşumunu olumsuz etkilememesi için ailenin ve (varsa) pedagogun önerdiği programı uygular.

Çocuğa hissettirmeden yakından takip etmesi sayesinde birçok kez krizi yaşanmadan önlemeyi başarabilir ve davranışsal patlamalar yaşayarak uygunsuz davranışsal dışavurumlar yapan çocuğun arkadaşlarına veya başkalarına zarar vermesini engelleyebilir. Böylece olumlu davranışların artmasını destekler ve çocuğun gelişim sürecine önemli bir katkıda bulunur.

Çocuk ile birebir tüm günü geçirmesi sayesinde mevcut durumu, olumlu ve olumsuz gelişmeleri yakından takip ediyor ve okul, aile ve özel eğitim /terapi uzmanları arasında bilgi akışını sağlıyoruz.Ek olarak, bireysel bilişsel destek veya akademik destek gerektiren durumlarda ailenin ve okulun da talebi doğrultusunda çocuğa özel bireysel dersler vererek okul performansını da arttırabilir.

Bu özellikleriyle gölge öğretmenlik doğru ve yeterli derecede eğitim gerektiren, büyük titizlik ve disiplin ile uygulanması gereken tam zamanlı bir iştir.

Kimler “gölge öğretmenlik” yapabilir ?

Daha önce çalışma deneyimi olmasa bile meslek liselerinin “Çocuk Gelişimi ve Bakımı” bölümünden veya üniversitelerin çocuk gelişimi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, eğitim, sınıf  öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği ve benzeri bölümlerinden lisans veya önlisans mezunu olup çocuk gelişimi konusunda temel akademik bilgileri bulunan; üniversitelerin fizyoterapi, ergoterapi bölümlerinde öğrenci olarak okuyan, çocukları seven, dikkat ve özenle çalışmayı ilke edinmiş, gün boyu  birebir iletişim ve insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir ortamda çalışmaktan mutlu olacak, gününü masa başında oturarak değil, her an aktif ve hareketli geçirmek isteyen  ve birebir yarattığı değeri her gün gözlemleyerek fark yaratmaktan gurur duyacak kişiler için gölge öğretmenlik  mesleği iyi bir seçenek olabilir.

Nasıl “gölge öğretmen” olunur ?

Dışarıdan basit ve kolay gibi görünse de “gölgelik” yapmaya başlamadan gerçekten hazır olmak çok önemlidir. Çünkü gölge öğretmen hem sınıf öğretmeni, hem terapist ve özel eğitim uzmanları, hem de ailenin çocuğu ulaştırmak için binbir çaba gösterdiği hedeflerin gerçekleşebilmesi için en büyük katkıyı sağlayabilecek kişidir. Yaptıkları ve yapamadıkları çocuğun hayatında izler bırakacak, eğer yanlış veya eksik davranırsa da çocuğun gelişimine istemeden de olsa zarar verebilecek kritik bir rol oynayan kişidir. Bu büyük sorumluluğu taşımaya hazır olmak için hem konuya özel teorik bir eğitim görmüş olmak hem de birebir  uygulama yapmış olmak çok önemlidir. Nerede ne yapacağını bilmek, doğru anda doğru kararı alıp çocuğun olumlu ilerlemesini sağlamak için önceden hazır olmak şarttır.

Temas Çocuk Merkezi Gölge Öğretmen Eğitim Programı

Katılımcılara 6 haftalık birebir uygulamalı eğitim çerçevesinde bu becerileri sağlar. Nörobilim doktoru, uzman psikolog, duyu bütünleme terapi uygulayıcısı ünvanına sahip fizyoterapist, ergoterapistlerin bulunduğu multidisipliner uzman ekibin süpervizyonu ile Temas Yaz Kampı içerisinde çocuklarla yoğun olarak  birebir aktif uygulama yaparak ve öğrendiklerini bu çok yönlü ve yoğun süpervizyon altında hayata geçirmek ve gerekiyorsa düzeltici yorumlar almak mümkün olmaktadır. Uygulamalı çalışmalar terapi ve özel eğitim için çocuk merkezine gelen  ve gerçekten gölge öğretmene ihtiyaç duyan çocuklarla yapılmakta olup mesleğe başlayacak adayların yaşayabilecekleri muhtemel olay ve durumları temsil etmektedir.